Bajkowa Łódź

Pora wybrać się poza granice naszego województwa i odwiedzić miasto, które do dzisiaj jest symbolem polskiego przemysłu tekstylnego. Łódź, słynąca kiedyś z włókiennictwa a następnie z niezbyt ciekawej postprzemysłowej architektury znowu zaczęła błyszczeć i wykorzystywać swój potencjał. Idąc czterokilometrową Piotrkowską możemy podziwiać pięknie odrestaurowane kamienice łódzkich fabrykantów i zaglądać w podwórka, które kryją niezwykłe perełki. W niejednym znajdziemy ukrytą fontannę, ciekawie zagospodarowaną zieleń, bary i restauracje z fantastycznym klimatem. Błyszczący Pasaż pod Różą, klimatyczna kocia kawiarnia czy galerie obrazów to tylko niektóre miejsca na jakie możecie się natknąć. Właściwie Piotrkowską można zwiedzać chodząc po niej i zaglądając w jej zakamarki przez cały dzień.

Znam się z dziećmi nie od dziś…

Musieliśmy jednak opuścić tą centralną ulicę i udać się na trasę zwaną Bajkowa Łódź. Jest to rodzinno-turystyczny szlak powstały przy patronacie Urzędu Miasta Łodzi. W jego ramach otrzymujemy mapę i ruszamy śladami bohaterów studia Se-Ma-For szukając bohaterów z takich bajek jak Miś Uszatek, Kot Filemon, Wróbelek Ćwirek, czy Miś Colargol stojących w ciekawych punktach w mieście. W każdym miejscu otrzymujemy pieczątkę, a za zebranie wszystkich w oddziale PTTK możemy odebrać odznakę turysty. Dzięki temu pomysłowi udało się nam zwiedzić najważniejsze punkty turystyczne miasta bez większych problemów wychowawczych 🙂 a i my sami przypomnieliśmy sobie jak zasiadaliśmy przed telewizorem o 19:00 czekając na ulubioną wieczorynkę.

To tutaj bowiem w 1947 r. plastyk Zenon Wasilewski stworzył pierwszy lalkowy film animowany, co uważa się za kamień węgielny łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Niestety nie można już zwiedzać Muzeum Studia Filmowego Semafor, które zawiesiło swoją działalność w 2018 r. A samo studio może się pochwalić ponad 1400 filmami, w większości lalkowymi oraz dwoma Oskarami, za “Tango” oraz “Piotrusia i Wilka”. Nam udało się jeszcze zobaczyć bohaterów wieczorynek i poznać technikę animacji poklatkowej, dlatego trzymamy kciuki aby kolekcja została na nowo udostępniona turystom.

Manufaktura

Nie byłoby Łodzi bez Manufaktury. Miejsca tętniącego życiem o każdej porze dnia i nocy. Galerie, restauracje, puby, kino, plaża latem i lodowisko w zimie a to wszystko w pięknie odrestaurowanych budynkach fabryk, które robią wrażenie i przypominają tekstylną potęgę miasta. Taką “prawdziwą” manufakturę można, a nawet trzeba zobaczyć w Centralne Muzeum Włókiennictwa / Central Museum of Textiles, gdzie dowiemy się jak produkowano łódzkie materiały a także zobaczymy skansen architektury drewnianej prezentujący miejskie budownictwo z początku XX w.

Także w Łodzi jest siła i klimat, które zachwycą nawet wybrednych podróżników, poszukujących miejsc niekoniecznie błyszczących na pierwszy rzut oka, ale spektakularnych w szczegółach. Każde podwórko, które będziecie mijać stanowi potencjalną perełkę, a kamienice postawione przez bogatych fabrykantów i budynki byłych przedsiębiorstw sprawią, że poczujecie tu klimat wielkiej, industrialnej potęgi sprzed lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *