Długie, ciepłe dni idealnie nadają się na górskie wyprawy. Na Dolnym Śląsku pasm górskich znajdziemy co niemiara, a my dzisiaj proponujemy Wam wycieczkę w Masywie Śnieżnika i zdobycie pieczątki w schronisku PTTK na Śnieżniku.
Trasa bardziej znana to czerwony szlak, który jest częścią Głównego Szlaku Sudeckiego, a naszą wędrówkę zaczęliśmy od Czarnej Góry. Z racji tego, że byliśmy z dziećmi – w tym jednym w nosidle, skorzystaliśmy z Luxtorpedy – super szybkiej kolei linowej, aby po kilku minutach znaleźć się u szczytu. Jeśli wolicie dojść tutaj na pieszo to szlak wiedzie z Przełęczy Puchaczówka i po około 50 minutach marszu zdobywacie wieżę widokową na Czarnej Górze.
Stąd czerwonym szlakiem kierujemy się do Schroniska na Śnieżniku. Trasa wiedzie lasem, ale i długim grzbietem Żmijowca skąd możemy podziwiać panoramę pobliskich masywów i widok na Śnieżnik. Szlak jest urozmaicony (las, grzbiet, skałki widokowe, trawiaste polany) niezbyt stromy (nie licząc zejścia z górnej stacji kolejki i podejścia pod schronisko), jednak w jedną stronę liczy 6,6 km co według mapy daje 2 godziny marszu, a pamiętajmy, że jeszcze musimy wrócić . Nam, robiąc dłuższe przerwy, zatrzymując się na wspinaczkę po skałkach, szukając borówek i relaksując się pod schroniskiem zeszło 7 godzin, ale na prawdę wyjątkowo na lajcie.
Samo schronisko na wysokości 1218 m n.p.m. to świetny przykład typowego schroniska sudeckiego w stylu szwajcarskim, a smaczku dodaje mu fakt ufundowania go przez księżną Mariannę Orańską w 1871 r. Jest więc to kawałek górskiej historii. W schronisku ceny iście schroniskowe i brak możliwości zapłaty kartą, więc należy się zawczasu przygotować. Widoki są kojące, polana zachęcająca do relaksu a dla bardziej ambitnych po 45 minutach można podziwiać świat z wierzchołka samego Śnieżnika(1426 m).
Jeśli więc szukacie ciekawego szlaku na dłuższą wędrówkę, z możliwością zdobycia pieczątki w ciekawym schronisku, podziwianiem panoramy z górskich grzbietów i złapaniem oddechu wyjątkowo czystym powietrzem (to tutaj bowiem, przy kopule szczytowej Czarnej Górny znajduje się Punkt Bioklimatyczny w Strefie Czystego Powietrza 🙂 )polecamy taką wycieczkę.
Jako bazę wypadową w okolice Kłodzka i Śnieżnickiego Parku Narodowego możemy zarekomendować Długopole Zdrój. Ta uzdrowiskowa wieś pozwoli Wam odpocząć od zgiełku, nacieszyć się bliskością natury, spokojem a i zdrowie podreperować bo w parku zdrojowym tryska źródło zmineralizowanej wody leczniczej co i ciało i duszę uzdrowi.