Topacz – nie tylko samochody

Chciałoby się napisać za górami, za lasami za siedmioma rzekami stał sobie piękny zamek…A gdyby tak poszukać bliżej? Tuż za granicami Wrocławia?

Zamek

To tutaj w Ślęzie na prawie 50 hektarach terenu znajduje się Zamek Topacz. Obecnie luksusowy hotel i spa, który jednak nie zamyka się tylko na wybraną grupę odbiorców ale zachęca każdego do wstąpienia na jego teren, skorzystania ze ścieżek spacerowych i rowerowych, terenów rekreacyjnych czy oferty baru. A jest co podziwiać. Historia mówi, że już w XIV w. istniała tutaj wieża obronno – mieszkalna z czasem przechodząca z rąk do rąk i rozbudowywana o kolejne obiekty. Co ciekawe podczas II wojny żaden z budynków nie ucierpiał, aczkolwiek po niej funkcjonował tu zakład wychowawczy i ośrodek rolniczy, co odcisnęło swoje piętno na ich wyglądzie. Na szczęście rok 2002 to nowy początek dla obiektu i od tego czasu założenie rozwija się i pięknieje. Spacerować można tu bez ograniczeń. Jest staw, miejsca na koc, działa bar i mała gastronomia z lodami, frytkami i napojami. Zadbana zieleń i wspaniale odrestaurowane budynki hotelu, oficyny i pomieszczeń gospodarczych z dala od zgiełku miasta na ogromnym terenie to niewątpliwe walory tego miejsca.

Zimowe iluminacje

W tym roku wyjątkową zimową atrakcją była Kraina Wyobraźni – bajkowa iluminacja – zabawa światłem i dźwiękiem, która stworzyła niepowtarzalny klimat i okazała się takim sukcesem, że już planowana jest kolejna edycja, którą śmiało możemy polecić.

Muzeum Motoryzacji

W dodatku w jednym z byłych budynków gospodarczych na terenie założenia funkcjonuje ciekawe Muzeum Motoryzacji. Przeniesiemy się tu do przedwojennych czasów lśniących samochodów i limuzyn podziwiając między innymi Fiata 508 czy Sokoła 1000, obejrzymy kolekcję polskich aut z PRLu, kolekcję Bentleyów i Rolls Royceów, amerykańsich samochodów oraz polskich i niemieckich motocykli. Nawet jak nie jesteście fanami motoryzacji to będzie się Wam trudno oprzeć kolorowym i błyszczącym pojazdom wspaniale zaprezentowanym i otoczonym przedmiotami z epoki. My byliśmy na wystawie „Skąd się wzięła Syrenka”, która ponownie jest dostępna i prezentowana na kortach przy Muzeum, ze względu na remont budynku.

Popularnym wydarzeniem na dużą skalę jest organizowany tutaj MotoClassic, gdzie w plenerze podziwiać można motoryzacyjne cuda od pierwszych konstrukcji, przez klasyczne piękności aż do najnowszych sportowych samochodów. W czasie trwania imprezy organizowane są dodatkowe atrakcje, a w czasie naszych odwiedzin był to międzynarodowy zlot pojazdów Alpine, gdzie najbardziej błyszczało kilka różnych wersji A110, najpopularniejszego modelu marki. Niestety wystawa nie odbędzie się w tym roku, ale warto o niej pamiętać, bo kiedyś jeszcze będzie normalnie a wtedy musicie tu zajrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *