Z wizytą u Czartoryskich w Gołuchowie

Gołuchowski zamek od dawna stał na liście naszych atrakcji do odwiedzenia. Strzeliste wieżyczki kojarzące się z francuską architekturą znad Loary pobudzają wyobraźnię i jak się okazuje, są wynikiem działań pewnej zaradnej polskiej kolekcjonerki sztuki. Dodatkowo na terenie zamkowego parku znajdziemy edukacyjne leśne muzeum i staniemy oko w oko z żubrem! Zapraszamy!

Zamek

Początki dworu obronnego na tym ternie datuje się na XVI wiek, a jego obecna bryła w stylu francuskiego renesansu to remont i odbudowa zamku w latach 1875 -1885 przeprowadzone na życzenie Izabelli Elżbiety z Czartoryskich Działyńską. Majątek zakupiony został przez przez jej teścia, ale wkrótce trafił w ręce Izabelli jako spłata długu, jaki zaciągał u niej mąż Jan Kanty Działyński na finansowanie działań powstańczych. Jako, że pani na włościach była wielką kolekcjonerką dzieł sztuki, zależało jej na stosownej oprawie zdobywanych unikatów. Z myślą o stworzeniu tutaj muzeum i udostępnieniu zbiorów, podróżowała i przywoziła cenne zabytki z całego świata, często wyszukując rzeczy na starych półkach antykwariatów. Dodatkowo w otoczeniu budowli zaprojektowano park, a właściwe arboretum z wieloma gatunkami drzew i krzewów.

Przed swoją śmiercią Izbaella utworzyła Ordynację Książąt Czartoryskich – w statusie jej gwarantując powszechną dostępność i niepodzielność swoich zbiorów. Już od 1885 roku można było spacerować po muzealnych salach podziwiając obrazy, rzeźby i wiele dzieł sztuki na czele z antycznymi wazami i artystycznym rzemiosłem. Potomkowie Czartoryskich władali majątkiem, aż do II wojny światowej. Ostatnia właścicielka przeczuwając nadchodzące zagrożenie wywiozła wiele skrzyń cennych zabytków, aby ukryć je w piwnicy swojej warszawskiej kamienicy. Niemcy niestety odnaleźli tę skrytkę, a i to co zostało na zamku trafiło do największych muzeów III Rzeszy. Sam zamek przeznaczono na magazyn odzieży wojskowej, ale szczęśliwie nie ucierpiał on drastycznie w późniejszych latach. Skradzione eksponaty, które po wojnie udało się odzyskać, trafiły do Muzeum Narodowego w Poznaniu i Warszawie, ale pomału odbudowuje się i tutejsza ekspozycja.

Obecnie zamek stanowi filię poznańskiego muzeum. Mimo, że znajdziemy tutaj tylko ułamek kolekcji tak skrupulatnie zbieranej przez Izabellę i jej męża, robi ona duże wrażenie. Przepiękne kominki, tkane gobeliny, sztukateria, meble, kolekcja waz antycznych, malowidła włoskich malarzy renesansowych, rzeźbiona, drewniana klatka schodowa, a to wszystko w otoczeniu malowniczych wieżyczek, wspaniałego dziedzińca i rzeźbiarskiego wystroju stylizowanego na wspomniane francuskie zabytki znad Loary.

Ośrodek Kultury Leśnej

Na terenie przy zamku mieści się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. W budynkach dawnej powozowni i owczarni znajdziemy Muzeum Leśnictwa i wystawy “Spotkanie z lasem” i “Technika leśna”. Ta pierwsza zaprezentuje Wam las i jego ekosystem począwszy od gleby a na czubku drzewa skończywszy. Znajdziecie tutaj dotykowe ekrany, szuflady z tajemnicami lasu, nagrane dźwięki zwierząt i zagadki do rozwiązania. Posłuchacie odgłosów przyrody i dowiecie się jak chronić las i jego mieszkańców dla przyszłych pokoleń. Bardzo fajne muzeum, gdzie dzieciaki na pewno spędzą efektywnie czas.

Druga wystawa prezentuje sprzęt wykorzystywany do zagospodarowania i użytkowania lasu: maszyny używane w hodowli i ochronie lasu, a także sposoby wykorzystywania surowca jakim jest drewno. Musimy przyznać, że placówka jest świetnie zorganizowana i ciekawa dla małych i dużych. Przepadliśmy tu na dłuższą chwilę.

Zagroda Żubrów

Jeśli myślicie, że to już wszystko to czeka Was niespodzianka. Na terenie parku znajduje się bowiem pokazowa zagroda zwierząt, a w niej daniele, dziki, koniki polskie i żubry! Zagroda jest głównie placówką naukową w zakresie hodowli i ochrony żubrów. Aby tam dotrzeć musimy pokonać spory kawałek najpierw przy zamkowego parku, a następnie jego leśną część wraz z dwoma stawami. Po drodze spotkamy stanowisko z ulami, tablice informacyjne, budki lęgowe dla ptaków oraz budynek muzealny z wystawą “Ochrona lasu”. Będzie to więc zajmujący przyrodniczo – edukacyjny spacer.

Nic dziwnego, że Gołuchów jest jedną z największych atrakcji Wielkopolski! Malowniczy zamek z przebogatą kolekcją dzieł sztuki, arboretum, atrakcyjne Muzeum Leśnictwa i zagroda żubrów. Czy to nie brzmi jak dobry plan na weekendową wycieczkę?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *