Będkowice – średniowieczny gród Ślężan

Czy wiedzieliście, że niedaleko Wrocławia znajduje się wczesnośredniowieczny gród Ślężan? Mowa o Będkowicach w Masywie Ślęży, gdzie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku utworzono rezerwat archeologiczny. Odkryto tu bowiem bardzo dobrze zachowane ślady osady z VIII w. obejmujące pozostałości grodu, cmentarzysko kurhanowe, kamienny krąg kultowy oraz staw hodowlany z groblą.

Obecnie przy wejściu znajdują się drewniane figury wojów oraz brama, w grodzisku zrekonstruowano studnię oraz chaty, przez których okienka można dostrzec wyposażenie wnętrza.

Podążając dalej ścieżką za czarnym i czerwonym misiem trafiamy na kurhany, czyli nic innego jak cmentarz sprzed 1200 lat. Badania wykazały, że w owym czasie zmarłych palono na stosach a następnie chowano w nasypach z ziemi i kamieni, których pozostałości możemy odnaleźć właśnie w okolicach osady. Obok grodu znajdują się głazy zwane kamiennym kręgiem, którym przypisuje się znaczenie religijne oraz grobla ze stawem rybnym. Możecie poczuć się tutaj trochę jak w wiosce Asterixa i Obelixa, gdzie w lesie czyhają dziki a nieopodal druidzi warzą magiczny wywar. Fajne miejsce na leśną przygodę w poszukiwaniu śladów przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *