Zapraszamy na szlak, gdzie nie znajdziecie tłumów, ale za to mnóstwo ciekawych krajobrazowych atrakcji. Tym razem to typowo wędrowno-trekkingowa trasa w Górach Opawskich. Samochód zostawiamy na parkingu pod ośrodkiem Złoty Potok w Pokrzywnej i kierujemy się niebieskim szlakiem prowadzącym na szczyt Olszaka (453 m n.p.m.). Idziemy lasem i ścieżką pokrytą złotymi liśćmi napotykając po drodze leżące drzewa, wykorzystywane jako miejsca do odpoczynku i posiłku .Po zdobyciu pierwszego szczytu droga prowadzi w dół do Żabiego Oczka. Ten urokliwy zbiornik wodny jest nieczynnym kamieniołomem, a więc pozostałością po eksploracji łupków piaskowca i właśnie takie pionowe skały otaczają go z trzech stron.
Następnie wspinamy się na skałki zwane Karolinkami i idziemy właściwie grzbietem górskim podziwiając łupkowe skały o przeróżnych kształtach, z których roztacza się wspaniały widok na Dolinę Złotego Potoku i pasmo górskie z najwyższym szczytem regionu Biskupią Kopą.
Stąd schodzimy do Jarnołtówka i szukamy znaków kierujących do Piekiełka Początkowo szlak jest dość wymagający i prowadzi przez Karliki – skalne odsłonięcia o wysokich ścianach, a następnie leśną ścieżką dochodzimy do kolejnego wyrobiska jakim jest właśnie Piekiełko (475 m n.p.m.). Jest to pamiątka po XIX wiecznym górnictwie głębinowo-odkrywkowym, a nagromadzenie skał w tym miejscu tworzy ciekawe formy, po których można się przejść i poodkrywać.
Trzymając się nadal niebieskich znaków kierujemy się w stronę Gwarkowej Perci i dochodzimy do skraju wyrobiska gdzie… czeka na nas 11 metrowa metalowa drabinka, którą schodzimy prawie pionowo. Podobno to jedyna tego typu atrakcja w całych Sudetach i trzeba przyznać, że wywołuje drżenie nóg i serca. Oczywiście dzieci to nie zraziło!
Po zejściu znajdujemy się w nieczynnym wyrobisku otoczonym wysokimi na 50 metrów skalnymi ścianami i trasa robi się tajemnicza i wymagająca, bowiem na szlaku zalegają kamienie, a otaczają nas skały z jaskiniami i odkryte łupkowe konstrukcje.
Przechodzimy przez mostek nad Bystrym Potokiem i kierujemy się w stronę Pokrzywnej, aby powrócić na nasz parking. Po drodze, już całkiem płaskiej, wzdłuż strumienia mijamy zeskok starej stoczni narciarskiej z początku XX wieku oraz kaplicę na wolnym powietrzu w Cichej Dolinie. Trasa okrężna dookoła Pokrzywnej – to niebieski szlak turystyczny, który ma 10 km, a szacowany czas przejścia wynosi 3h. Nam z ośmiolatkiem i dwulatką zeszło 6h, ale tempo nie było imponujące i trzeba wliczyć czas odpoczynku na posiłki i przegryzki . Oczywiście trasę można zmodyfikować, ale jej obowiązkowym punktem jest Gwarkowa Perć i Piekiełko, więc jeśli chcecie zobaczyć największe atrakcje tutejszych gór to zacznijcie od końca naszej trasy.