Park Leśny w Lubinie to rodzinna atrakcja, w której spędzicie kilka godzin bawiąc się, ale i ucząc. Oprócz parku i placu zabaw znajdziecie tutaj bowiem plenerowe wystawy Muzeum Historycznego wykorzystujące militarne pozostałości po przebywających tu jednostkach wojskowych .
Niewątpliwie największą atrakcją, która przyciąga całe rodziny jest park linowy i plac zabaw. Na prawdę nie widzieliśmy lepiej zaprojektowanego małpiego gaju niż ten! Dwie trasy o różnym stopniu trudności, z wieloma przeszkodami jak linki, tunele, krzesła (!), ruchome worki. Do tego drabinki i zjeżdżalnie, mniejsza i większa. Przejście przez wiszące tunele to super przygoda, gdyż w każdym czekają inne niespodzianki do pokonania.
Dla maluchów wybudowano drewnianego krokodyla, który skrywa w środku wiele ciekawych przeszkód, na którego również można się wspiąć i zjechać z świetnej rolkowej zjeżdżalni. Tuż obok znajduje się wielka piaskownica z zadaszeniem i sprzętem do zabawy oraz balance park, czyli linowy tor przeszkód. Są stoliki do odpoczynku lub trawka na piknik.
Teren jest ogrodzony i czynny w godzinach 10:00-19:00 oraz 11:00-20:00 w weekendy. Jest całkowicie darmowy, więc warto wybrać się wcześnie rano bo z reguły później ustawiają się kolejki. Nad limitem osób czuwają pracownicy muzeum, a raz dziennie o 14:30 jest półgodzinna przerwa techniczna. Świetna zabawa, nie tylko dla dzieci, sugerowany bowiem wiek samodzielnego przejścia to 12 lat, więc rodzice maluchów mogą, z całkiem uzasadnionego powodu, również przyłączyć się do zabawy 🙂
Jak już się wyskaczecie, warto udać się na dalszą eksplorację założenia. Muzeum Historyczne w Lubinie stworzyło plenerowy oddział prezentujący wojenne zmagania na różnych frontach. Po pierwsze zajrzymy na wystawę „Wielka Wojna”, która w bunkrach, okopach i wagonach przedstawia wydarzenia I wojny światowej.
Na swojej drodze natkniemy się na imponującą strzelnicę artyleryjską – murowaną budowlę służącą wojskowym do trenowania celności i obliczania toru lotu pocisków. Warto wspomnieć, że pierwsze koszary dla pruskich żołnierzy zaczęto tu budować już w 1884 r. Potem przechodziły one w ręce kolejnych wojsk. Owa strzelnica jest pamiątką po rezydującej tu od 1934 r. jednostce pancerno-motorowej. Teren po 1945 r. przejęło wojsko radzieckie, stawiając cztery bunkry, w których obecnie możemy zwiedzić wystawę „Okupacja sowiecka Polski 1939 – 1993”. W nich i na nich znajdziemy mnóstwo sprzętu i informacji historycznych, a ekspozycja związana z Katyniem i największymi zbrodniarzami ludzkości robi na prawdę przejmujące wrażenie. Wielka dawka historii podana w przystępny sposób.
Kolejną wystawą, na którą trafiamy jest „Bitwa o Anglię”. Znajdziemy tutaj informacje o naszych asach biorących w niej udział, ale również ekspozycję na temat obecności polskich pilotów w Afryce i związany z tym wysypany piaskiem żołnierski obóz. W kontenerach prezentowane są militarne pojazdy zbudowane z klocków, oraz wnętrze okrętu podwodnego, przez które możemy przejść. Niedaleko repliki samolotu Hawker Hurricane jest miejsce na koc lub leżakowanie na trawie.
Uważamy, że jest to jedno z ciekawszych muzeów, które w tak zajmujący sposób przybliża nam historię i tematy związane z największymi konfliktami zbrojnymi świata.
W Parku znajduje się kawiarnia oraz WC. Jest on otwarty od 6:00-22:00 a wystawy od 10:00. W wakacyjne weekendy odbywają się tutaj bezpłatne warsztaty dla dzieci i rodziców zachęcające do aktywności twórczej, o czym warto dowiedzieć się bliżej na stronie Muzeum Historycznego w Lubinie.
Wszystko to całkowicie bezpłatnie. W otoczeniu przyrody, zadbanych ścieżek i ławek, na których można odpocząć. Nie pozostaje nam nic innego jak, z zazdrością dla miasta Lubina, polecić Wam taką wycieczkę, podczas której połączycie naukę z zabawą.