Na zamek Cisy przez Dolinę Czyżynki

Gdzie wybrać się na poszukiwania wiosny? Książański Park Krajobrazowy nadaje się do tego celu idealnie! Możecie tu pospacerować lasem wzdłuż szemrzącej Czyżynki, rozpalić ognisko korzystając z przygotowanej infrastruktury czy przede wszystkim odkryć ruiny średniowiecznego zamczyska.

Dolina Czyżynki

Trasę rozpoczynamy parkując samochód przy końcu miejscowości Struga na rozejściu szlaków czerwonego i żółtego. Od Was zależy, którą drogę wybierzecie na wędrówkę. W większości ten ciekawy szlak przebiegać będzie wzdłuż malowniczo wijącego się potoku o wdzięcznej nazwie Czyżynka. Wiedzie on przez las, są przejścia nad wspomnianym potokiem, miejscami nad głową górują skały, przejdziemy również przez polanę by w końcu szeroką leśną ścieżką wyjść na teren piknikowy u stóp zamku. W jedną stronę to niecałe 3 kilometry. Można wrócić tą samą trasą lub wybrać pętlę podążając za niebieskim szlakiem.

My wybraliśmy się na spacer późną zimą, już bez śniegu ale jeszcze przed kalendarzową wiosną. Dzięki pierwszym, nielicznym kwiatkom widać było, że gdy okolica się “obudzi” będzie to naprawdę piękna trasa skąpana w zieleni. Warto jednak ubrać dobre buty, gdyż ścieżka może być podmokła, a dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie jest ona wyraźnie wytyczona!

Zamek Cisy

Budowę tego warownego grodu datowanego na około 1240 r. przypisuje się jaworskiemu księciu Bolkowi I Surowemu. Otoczony fosą zamek na wzgórzu i nad rwącym potokiem strzec miał granicy księstwa oraz przebiegającego opodal szlaku handlowego. Właściwą fortyfikację z czasem otoczono przedzamczem z bramą i mostem nad fosą. Częściowo zniszczony przez wojska husyckie w XV w. uległ dopiero Szwedom w roku 1634. Od tego czasu pozostawał ruiną, o którą troszczono się w mniejszy bądź większy sposób. Obecnie teren jest uporządkowany, a po zamku można wędrować odkrywając jego zakamarki. U podnóża, w miejscu oznaczonym jako “Dolina Czyżyki” znajduje się polana z drewnianą architekturą piknikową i miejscem na ognisko (choć niektórzy wolą niestety “dymić” również na samym środku zamku). Bardzo popularne miejsce w weekendy, bo samochodem można podjechać prawie pod sam obiekt.

Inne, okoliczne polecane przez nas atrakcje

Jeżeli jeszcze wam mało, to warto dodać, że zamek stoi w Książańskim Parku Krajobrazowym i tylko 4 kilometry dzielą go od zamku Książ. Jeśli chcecie możecie połączyć piesze wycieczki i pospacerować piękną opisaną przez nas wcześniej Ścieżką Hochbergów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *