Poleski Park Narodowy utworzono stosunkowo niedawno bowiem w 1990 r. Pewnie to sprawia, że jego infrastruktura jest dobra, ścieżki dobrze oznakowane i wyposażone w niezbędne udogodnienia a drewniane kładki, zadbane i solidne. Mimo wytyczonych ścieżek, a może właśnie dzięki nim odkryjecie tutaj dzikość natury i odetchniecie pełną piersią otoczeni zielenią i błękitem.
Główna atrakcja rezerwatu to pięć ścieżek przyrodniczych o różnych długościach. Na cztery z nich wstęp jest płatny (w siedzibie Parku lub online), a darmowa jest jedna z nich „Czahary”. Czym się wyróżniają i czy warto tędy wędrować?
Dąb Dominik
To najbardziej popularna i najkrótsza z tras. 3,5 km wiedzie leśną ścieżką a następnie drewnianymi kładkami, które są jedną z najlepszych atrakcji wszystkich tutejszych szlaków. Po drodze podziwiamy tytułowy trzystuletni dąb szypułkowy, roślinność torfowiskową, na czele z rosiczką, a na końcu wędrówki czeka na nas zarastające kożuchem roślinności Jezioro Moszne. Cała trasa to przyjemny spacer nawet dla mniejszych dzieci i wózków. Idealna na pierwszy rozruch na zielonym Polesiu.
Spławy
W miejscowości Stare Załucze rozpoczyna się ścieżka „Spławy”. Jej długość to 7,5 km, w tym większa część wiedzie przez drewniane kładki. Jest coś malowniczego w ich przebiegu przez zielony gąszcz, który otacza nas z każdej strony. Spacerujemy przez las olchowo-brzozowy i mijamy fragmenty łąk, torfowisk, bagiennych lasów oraz trafiamy nad Jezioro Łukie. Warto rozejrzeć się za owadożerną rosiczką oraz wypatrywać czapli, żółwi, bobrów czy nawet łosi! Co jakiś czas trafimy na tablice edukacyjne, które pozwolą nam zapoznać się z najważniejszymi informacjami o mijanych miejscach.
Czahary
Ścieżka dydaktyczna „Czahary” to 6,5 kilometrowy spacer również drewnianymi kładkami, ale w nieco innych okolicznościach przyrody. Prowadzi bowiem przez Bagno Bubnów – największe torfowisko PPN, rozlewisko i łąki trzęślicowe, dla odmiany więc mamy tu dużą, otwartą przestrzeń. Po drodze znajdziemy wieże i platformy widokowe oraz zadaszenia turystyczne. Przy odrobinie szczęścia można i tu wypatrzeć jelenia, łosia lub chociaż żurawia czy żabę.
Możecie również wybrać się na „Perehod” – typową ścieżkę ornitologiczną lub „Obóz Powstańczy”, by odkryć historyczne miejsce obozu powstańców styczniowych.
W Poleskim Parku Narodowym każdy znajdzie coś dla siebie: ścieżki dla wózków i małych dzieci. Długie ścieżki spacerowe, podczas których natkniecie się na przelatujące nad głowami ptaki i przemykające zwierzęta. Relaksujące miejsca odpoczynku z widokiem na spokojne tafle jezior a przede wszystkim spokój i zachwycającą przyrodę opasaną estetycznymi drewnianymi kładkami. Nawet w szczycie sezonu wakacyjnego zdarzało się, że na szlaku byliśmy sami przez większość trasy. Nie trzeba się spieszyć, martwić o kolejki i przepuszczać tłumu urlopowiczów. Czyż nie brzmi zachęcająco?