Poszukiwania salamandry w Wąwozie Myśliborskim

Wiosna w pełni! Co może być więc lepszego niż wycieczka na łono natury i zachwyt nad zielenią, kwitnącymi kwiatami, szumem wody i błękitem nieba? Idealnym pomysłem na spędzenie takiego dnia jest Kraina Wygasłych Wulkanów i rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski koło Jawora.

Wąwóz Myśliborski

Najpopularniejszy szlak jaki przez niego wiedzie to 4,5 kilometrowa pętla z dwunastoma przystankami wzdłuż doliny Jawornika. Oznaczony jest on białym kwadratem z zieloną, przekątną kreską. Po drodze natkniecie się na imponujące formacje skalne jak chociażby Maczugę, Sowią Skałę czy Skałę Elfów. Będziecie pokonywać kładki nad strumieniem, przysiadać na zwalonych pniach, ale przede wszystkim podziwiać florę tego miejsca. Rezerwat utworzono w 1962 r. dla ochrony jedynego na Dolnym Śląsku stanowiska rzadkiej i chronionej paproci – języcznika zwyczajnego. Tutaj właśnie od przystanku 6 do 9 znajduje się ścisły rezerwat, gdzie częściowo z uwagi na stare drzewa, wchodzicie na własną odpowiedzialność (o czym informują tablice). Aby ominąć ten fragment ścieżki wytyczono czarnym szlakiem trasę widokową prowadzącą naokoło. Z tablic dowiecie się wiele na temat ukształtowania terenu oraz fauny i flory Doliny Jawornika. To właśnie tutaj musicie wypatrywać pięknych salamander, zamoczyć nogi w lodowatym strumieniu oraz przysiąść na piknik na polanie z widokiem na Myślibórz. Trasa nadaje się niedzielny spacer, nie jest wymagająca a jej różnorodność zaciekawi również najmniejszych turystów.

Przy parkingu znajduje się łąka z wiatami i miejscami na ognisko oraz mała gastronomia.

Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa “Salamandra”

Ten prężnie działający ośrodek edukacyjny ma na celu wspieranie i promowanie postaw proekologicznych. Programy tutaj realizowane mają umożliwiać poznawanie innym środowiska przyrodniczego i uświadamiać zagrożenia jakie niesie działalność człowieka. Na jego terenie znajduje się również ośrodek rehabilitacji zwierząt, a skorzystać można z warsztatów ekologicznych, gier i zabaw dydaktycznych. Warto zajrzeć do sali ekspozycyjnej, przejść się ścieżką zmysłów i zajrzeć do wolier z leczonymi tu ptakami.

Małe Organy Myśliborskie

Po niecałych 15 minutach spaceru z ośrodka szlakiem salamandry dochodzimy w miejsce, które zachwyca swoją geologiczną historią i robi niesamowite wrażenie. Małe Organy Myśliborskie to nic innego jak… środek wulkanicznego komina, którego wiek szacuje się na 30 milionów lat! Długie i smukłe słupy to zastygła lawa, a my podziwiamy bazaltowy czop wulkanu, czyli nek. Oczywiście forma ta została sztucznie odsłonięta podczas eksploatacji działającego tu kamieniołomu, ale dzięki temu możemy podziwiać jedno z najbardziej efektownych geologicznie odkryć w regionie. Miejsce ma w sobie coś tajemniczego i przyciągającego. Coś czego nie spotkacie w żadnym innym regionie w Polsce. W końcu nazwa Kraina Wygasłych Wulkanów zobowiązuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *