Niedzielny spacer w okolicach Wrocławia

Krótkie i ponure zimowe dni nie nastrajają szczególnie wycieczkowo. Jeśli jednak po niedzielnym rosole najdzie Was ochota na krótki spacer lub kawkę z ciastkiem w ciekawej scenerii mamy dla Was kilka wyjątkowych propozycji! Spacer z sankami, deser w zamkowej restauracji, a może ognisko z kiełbaskami pod pradawnym grodem? Wybór należy do Was!

Wojnowice

Idealne miejsce na spacer a następnie rozgrzanie się przy aromatycznej kawie i pieczonym na miejscu jabłeczniku lub serniku. Wojnowicki zamek na wodzie jest przykładem dość rzadkich na terenie Polski nawodnych siedzib obronnych. Pierwotnie stanowił siedzibę rycerską, w całości otoczony fosą ze zwodzonym mostem od strony północnej. Renesansowa, XVI-wieczna forma nie ulegała licznym transformacjom w kolejnych latach, dzięki czemu obecnie możemy podziwiać smukłą wieżyczkę, schodkowe szczyty, dziedziniec wewnętrzny z arkadami, portal wejściowy oraz murowany most. Nie można odmówić mu uroku.

W zamku znajduje się restauracja i kawiarnia, a jego samego otacza rozległy park. Obecnie jest to siedziba Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, fundacji promującej wiedzę na temat spraw międzynarodowych. Odbywają się tutaj różne kulturalne wydarzenia, odczyty i koncerty a czasem nawet oprowadzanie z przewodnikiem.

Sobótka Górka

Słowo zamek, należało by wziąć w tym przypadku w cudzysłów, gdyż przez większość czasu budowla ta pełniła funkcje sakralne. Badania wskazują, że pierwotnie istniało tutaj palatium – letni pałac śląskiego możnowładcy Piotra Włostowica. To on około 1140 r. sprowadził tutaj zakon Augustianów w celu krzewienia chrześcijaństwa na tych pogańskich terenach. Ich XII-wieczna kaplica jest najstarszą częścią obiektu, do którego dobudowano następnie klasztor, przekształcony w styl neorenesansowy w dziewiętnastym stuleciu. Po sekularyzacji kościół był pomału niszczejącym magazynem, chwilowo znajdował się tu też hotel, sporadycznie prowadzono prace naprawcze. Obecnie od kilku lat pozostaje w stanie zabezpieczonym, ale nie jest udostępniony do zwiedzania. Szkoda, bo podobno w kaplicy znajdziemy oryginalne sklepienie, średniowieczne tynki i polichromie. Trudno uwierzyć, że budynek z taką historią i potencjałem popada w ruinę i nie wykorzystuje się potencjału jaki w nim drzemie.

Przy zamku znajduje się park, znajdziecie tutaj również górkę na sanki jeśli akurat zima będzie Wam sprzyjać. Przy okazji można zwiedzić Sobótkę.

Krobielowice

Tutaj również pospacerujecie po rozległym terenie, a w środku przysiądziecie na kawkę. Jeśli macie więcej czasu zachęcamy Was do poznania całej historii feldmarszałka Gebharda Leberecht von Blücher, jego pałacu, mauzoleum a przy okazji odkrycia Świętych Schodów w sośnickim kościele. Kliknij tutaj po pełny opis naszej wycieczki!

Będkowice

To miejsce na spacer w poszukiwaniu archeologicznych tajemnic zakończony możliwością upieczenia kiełbasek i skorzystania z wiat i ławeczek na świeżym powietrzu. Kliknij tutaj po pełny opis naszej wycieczki!

Topacz

Tutaj znajdziecie dość sporo atrakcji! Oprócz samego zamku z przyległym terenem do spacerów, czy jazdy na rowerze i restauracją możecie odwiedzić jeszcze park iluminacji (do 15 lutego) i muzeum motoryzacji! Kliknij tutaj po pełny opis naszej wycieczki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *