Mściwojów – ścieżką edukacyjną na wieżę widokową

Niby mała, niepozorna wioska a jednak miejsce, które wspaniale wykorzystuje swój potencjał ukryty w historii dawnych ziemskich właścicieli. Pozwala zachwycić się Matką Naturą i odpocząć nad taflą błękitnej wody. My do tego przyczółka Krainy Wygasłych Wulkanów trafiliśmy późnym latem, ale będzie to również doskonały pomysł na jesienną wycieczkę.

Renesansowy dwór i park hrabiego von Nostitz

Pierwszy majątek ziemski w tym miejscu wzmiankowany jest na początku XV wieku. W ręce barona Otto von Nostitz ziemie trafiły około 1653 r. Składały się na niego, oprócz ziem uprawnych również łąki, lasy, pastwiska, młyny, wiatraki, szkoła, kościół i plebania. Wieś kwitła, a właściciele zadbali również o estetyczną szatę majątku aranżując przyległe założenie parkowo-ogrodowe, zaliczane do najpiękniejszych na terenie ówczesnego Śląska. To im zawdzięczamy Świątynię Dumania na romantycznej, sztucznej wyspie, oranżerię czy basztę w otaczających teren murach. Co zadziwiające posiadłość przetrwała wojenne zawieruchy i przejście Armii Czerwonej, ulegając pożarowi dopiero w roku 1953. Od tego czasu jest ruiną bez większych planów na odbudowę. To co możemy zobaczyć to pozostałości ścian, murów i folwarku. Gmina jednak korzysta z niewątpliwych estetycznych walorów jakie posiada. Po całym terenie można spacerować oznakowanymi ścieżkami. Są miejsca odpoczynku, wiaty na grilla czy ognisko oraz trasa edukacyjna obejmująca samą wieś jak i teren wokół zbiornika wodnego.

Ścieżka przyrodnicza „Wierzbiak”

Jak dla nas super sprawa! Cała ścieżka w formie pętli ma długość niespełna 2 kilometrów. Na jej trasie spotkacie 12 przystanków z tablicami informacyjnymi przybliżającymi historię, a także przyrodę tych terenów. W wiosce odnajdziemy wspomniany pałac z parkiem, barokowy kościół z 1792 r. oraz alejkę z rzeźbami zwierząt chronionych. Idąc dalej natrafimy na kapliczki drogi krzyżowej, wyeksponowane fragmenty skał z pobliskich kamieniołomów, a nad samym zalewem na stanicę żeglarską z miejscami do odpoczynku, pikniku czy zorganizowania grilla lub ogniska. Sam zbiornik wodny „Mściwojów” oprócz funkcji przeciwpowodziowej i magazynowania wody pełni również rolę miejsca wypoczynku i rekreacji. Spokojna tafla i widok na Góry Kaczawskie, Wałbrzyskie a nawet Sudety sprawia, że jest to idealne miejsce na spacer i odpoczynek na łonie natury. Drewniany pomost, granitowe ścieżki i leżaki ze stolikami oraz infrastrukturą do rozpalenia ogniska czynią to miejsce dobrym na weekendowy wypad, czy spędzenie niedzielnego popołudnia.

Wieża widokowa

Można powiedzieć, że wieńczy ona całą ścieżkę edukacyjną. Stojąca na Winnej Górze konstrukcja sprzyja obserwacji leżącego u jej stóp zbiornika utworzonego na rzece Wierzbiak, jak i rozległej panoramy. Malowniczy widok sięga oddalonych nawet o 70 kilometrów górskich pasm, warto więc „zdobyć” kolejną dolnośląską wieżę widokową, która stoi na wspomnianym, niewysokim wzgórzu. Uwaga jednak na schody, są dość strome. Jeśli nie chcecie pokonywać całej pętli parking znajdziecie jakieś 500 od celu.

Założenie pałacowo – parkowe w Targoszynie

Pałac ufundowany w 1765 r. przez barona von Richthofena, na którym podziwiać możemy neorenesansowe i rokokowe dodatki, stoi pośrodku imponującego parku. Eklektyczny budynek, który najbardziej ucierpiał podczas PRL-u obecnie znajduje się pod opieką fundacji „Marysieńka”. Dąży ona nie tylko do jego odbudowy, ale i do stworzenia miejsca rozwoju artystów i szeroko pojętej sztuki. Już obecnie w sezonie letnim odbywają się tutaj wernisaże, koncerty i wydarzenia artystyczne, a w parku skorzystać można z oferty mobilnej kawiarni. Pomysł jest, warto więc wspierać właścicieli w walce o przywrócenie świetności tak zacnemu miejscu. My, jako że nie potrafimy oprzeć się pałacom i ich historii, zawsze zaglądamy w takie miejsca. Rezydencja otoczona jest przez park, w którym można zaobserwować wytyczone aleje lipowo -dębowe, a na szczególną uwagę zasługuje pomnik przyrody jakim jest stojący przy budynku platan klonolistny.

Inne atrakcje w okolicy

Jeśli poszukujecie jeszcze atrakcji w okolicy zajrzyjcie do -> Wąwozu Myśliborskiego <- lub odkryjcie -> Krainę Wygasłych Wulkanów <-.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *